• Uczniowie
  • Szkoła

101 rocznica odzyskania niepodległości w SP 1

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek" (C.K. Norwid)

Jak co roku, tak i w tym, rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzona jest w Szkole Podstawowej nr 1 bardzo uroczyście.
Pamiętamy o ważnych wydarzeniach, które przyczyniły się do tego, abyśmy mogli uczyć się w wolnym kraju. Uczniowie wspólnie z nauczycielami zaplanowali szereg działań, aby 101. rocznica odzyskania niepodległości była pretekstem, by przypomnieć wszystkim o naszej bolesnej drodze do wolności.
Każdy, kto odwiedził naszą szkołę, zwrócił uwagę na wystrój korytarzy, klas i gablot. Kolor biało-czerwony był wszędzie, a wielkie orły wykonane przez wszystkie klasy, zdobiły wnętrze najstarszej w mieście szkoły podstawowej. Szkoły, która pamięta czasy II wojny światowej, a duch przeszłości przypomina o ważnych dla nas wartościach (kto zechciał nas odwiedzić, mógł spojrzeć w oczy marszałka Piłsudskiego i dotknąć jego wąsów).
Ważnym momentem w naszej szkole było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego". Wszyscy uczniowie naszej szkoły wspólnie zaśpiewali hymn państwowy. Towarzyszyli nam wtedy przedstawiciele władz miasta: burmistrz - Pan Andrzej Kunt, Naczelnik Wydziału Oświaty - Pani Marzena Sułkowska-Brenk, skarbnik UM - Pani Mirella Ławońska, sekretarz UM - Pani Anna Suska. Ten dzień był także dniem biało-czerwonym.
Tradycją naszej szkoły jest Bal Niepodległości. W tym roku także uświetnił obchody święta państwowego. Rozpoczęliśmy polonezem, który uczniowie z powagą i skupieniem zatańczyli. Jak na prawdziwym balu, wybraliśmy króla i królową. Słodki poczęstunek umilił nam wspólnie spędzony czas.
Jak co roku, w związku z tym świętem, odbył się konkurs recytatorski i konkurs piosenki polskiej, w którym swoje umiejętności prezentowali chętni uczniowie. Impreza ta odbyła się w naszej szkole po raz piętnasty!!!. Jak zauważyli uczestnicy, żaden z wykonawców nie miał aż tylu lat.
Podsumowaniem tych ważnych uroczystości był apel, na którym uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę. Odświętnie ubrani, poważni, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, a echo niosło nasz głos.
Działania te na stałe wpisały się harmonogram roku szkolnego. Co roku pamiętamy i przypominamy o tym wydarzeniu, bo jak powiedział Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1

ul. Kościuszki 7,